Aktualności /

List Wigilijny do Wspólnoty Parafii Trójcy Przenajswiętszej w Moragu

List Wigilijny do Wspólnoty Parafii Trójcy Przenajswiętszej w Moragu

piątek, 25-12-2020 | dodał: Ks. Piotr Molenda - proboszcz parafii


Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i cały 2021r, życzę wszystkim daru Bożego Błogosławieństwa, łaski zdrowia, silnej Wiary, pokoju płynącego od Nowonarodzonego Chrystusa.

Drodzy Siostry i Bracia tworzący wspólnotę
parafii Trójcy Przenajświętszej w Morągu.
Obecnie przeżywany czas jest wyjątkowy. Pojawienie się wirusa SARS - COV – 2zupełnie zmieniło nasze życie. Wiele osób dotkliwie doświadcza skutków choroby na różnych płaszczyznach. Jedni przechodzą chorobę bezobjawowo, inni w sposób łagodny, a niektórzy chorują bardzo mocno. Dla niektórych z nas choroba ta jest śmiertelna. Współczuje wszystkim i zapewniam o mojej modlitewnej trosce i pamięci.
W tej sytuacji nie można nie zauważyć skutków społecznych epidemii. Jednym z nich jest izolacja, która znacząco wpływa na jakość relacji. Jeszcze do niedawna człowiek doświadczał otwartości względem innych. Obecnie nawet najbliżsi – rodzina, przyjaciele, sąsiedzi są postrzegani jako potencjalne zagrożenie. Brak możliwości przebywania z bliskimi i ważnymi osobami w niektórych ludziach wzbudził za nimi tęsknotę, a także pomógł zauważyć ich wartość. Niestety izolacja wpłynęła destrukcyjnie na wiele relacji. Przez brak spotkań zanikła potrzeba kontaktu z wcześniej znaczącymi dla nas osobami. Niektóre relacje rozpadły się bezpowrotnie. Musimy przeciw dziać temu zjawisku. Potrzeba, abyśmy troszczyli się o nasze relacje budując wzajemne więzi.
Podobna sytuacja dotyka przestrzeni wiary. Izolacja, a więc brak możliwości przezywania wiary w zgromadzeniu liturgicznym kościoła u wielu z nas wywołała tęsknotę za Bogiem, wspólnotą i sakramentami. Cieszę się, że wiele osób umocniło się w pragnieniu Boga i praktykuje codzienną Komunię Świętą. Z tęsknoty za słuchaniem Słowa Bożego zrodziła się inicjatywa Kręgu Biblijnego przy naszej parafii, którego celem jest pogłębienie znajomości Pisma Świętego. Cieszę się z wielu osób, które przychodzą do kościoła w wolnej chwili, aby sam na sam być w Jego domu.
Zauważam jednak, że izolacja wywołała negatywny skutek w wielu z nas. Choć to trudne, stając w prawdzie trzeba zauważyć, że trudności w praktykowaniu wiary stały się dla niektórych pretekstem do zwolnienia siebie w sumieniu z fizycznej obecności w kościele. Ufam jednak, że jest to zjawisko występujące sporadycznie. Dużo bardziej martwi mnie fakt, w którym poprzez zanik praktyk religijnych zanika także ich chęć i potrzeba. Brak obecności we wspólnocie może spowodować stopniowe wygasanie płomienia wiary, aż do całkowitego jej zaniku. W taki sposób nawet najbardziej gorliwy człowiek może stać się obojętny i stracić wiarę.
Lęk przed zachorowaniem jest naturalny i będzie pojawiał się nieustannie. Nie wiemy jakie skutki choroba przyniesie w naszym organizmie. Widzimy, że pomimo zachowywania wszelkich zasad ostrożności coraz trudniej uniknąć zarażenia. Wiemy, że taki stan nie zmieni się w przeciągu kilku tygodni, a może potrwać wiele miesięcy jak nie lat. Dlatego potrzeba świadomie przeciwdziałać zjawisku obojętności i utraty wiary podtrzymując relację z Bogiem.
Obecna sytuacja pokazała, że jest wiele możliwości podtrzymywania i budowania relacji z Bogiem. Pierwszym z nich jest „Kościół Domowy”. To w nim może dokonywać się modlitwa indywidualna i rodzinna. To bardzo ważny aspekt relacji z Bogiem szczególnie w przypadku dzieci, bowiem w taki sposób one budują obraz Boga i zyskują przekonanie, że jest obecny. Zachęcam, aby częstą praktyką w domu było czytanie Pisma Świętego. Zachęcam także do uczestnictwa w transmisjach On – line na parafialnym kanale YOU Tube. To pomaga i umacnia wiarę.
Wszystkie wyżej wymienione możliwości są ważne, ale nie zastąpią realnego uczestnictwa w liturgii sprawowanej w kościele. W naszym kościele codziennie od godz. 17.00 jest Adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi. Potrzeba szukać takich możliwości, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, aby uczestniczyć w Eucharystii. Chce zapewnić o tym, że Wasze zdrowie jest dla nas ważne. Kościół i konfesjonały są dezynfekowane. W kościele są stanowiska z płynem dezynfekującym. My kapłani dokładamy wszelkich starań, aby uczestnictwo w Mszy św. na ile to możliwe było bezpieczne. Zachęcam do udziału w Mszy św. w Niedzielę. Sobotnia wieczorna Msza Św. również jest celebrowana z Niedzieli. Jeśli nie czujemy się nadto bezpiecznie to zachęcam do uczestnictwa w Eucharystii w tygodniu. Wspólnota parafialna żyje mocą Eucharystii i to z niej czerpie siłę do życia
W 2021 roku w miesiącu styczniu nie będzie możliwa tradycyjna wizyta duszpasterska w domach. Dlatego chciałbym zaprosić Was według dostarczonego grafiku na spotkanie do Kościoła. W wyznaczone dni będzie odprawiana Msza św. w Waszej intencji. Zostanie udzielone uroczyste błogosławieństwo nad osobami i rodzinami, a także poświecenie przyniesionej przez Was Wody i wspólne, krótkie kolędowanie. Bardzo serdecznie Was zapraszam.
Serdecznie dziękuję wszystkim za życzliwość i zaufanie jakim nas obdarzacie. Dziękuję wszystkim ofiarodawcom i ludziom dobrej woli za wsparcie wszelkich inicjatyw podejmowanych w parafii. Pragnę Was otoczyć z serca płynącą troską i modlitwą. Proszę też o nią w intencji całej naszej wspólnoty.
Na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i cały 2021r, życzę wszystkim daru Bożego Błogosławieństwa, łaski zdrowia, silnej Wiary, pokoju płynącego od Nowonarodzonego Chrystusa.
Z troską i modlitwą
 Ks. Piotr Molenda PROBOSZCZ PARAFII.         

Boże Narodzenie 2020

Msze Św.

Poniedziałek - piątek
6.30, 18.00

Sobota
8.30, 18.00

Niedziela
7.00, 9.00
10.45 (z udziałem dzieci)
12.30 (w intencji Parafian)
18.00 (od czerwca do sierpnia 19.30)

Na naszej stronie https://www.facebook.com/Parafia-pw-Trójcy-Przenajświętszej będzie można uczestniczyć w transmisjach Mszy św.

  • Niedziela 9.00; 12.30 17.30 (Gorzkie Żale) 18.00
  • Poniedziałek – Czwartek 17.30 Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Akt Ofiarowania 18.00 Msza Św.
  • Piątek 15.00 Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Akt Ofiarowania 17.30 Droga Krzyżowa 18.00 Msza Św.
  • Sobota 17.30 Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronka do Bożego Miłosierdzia, Akt Ofiarowania 18.00 Msza Św.
Więcej nabożeństw

Spowiedź Św.

30 min przed każdą Mszą Św.

Pierwszy Czwartek, Piątek i Sobota Miesiąca
od godz. 17.00.

Zobacz więcej

Biuro parafialne

Piątek: 19.15 - 20.00
Sobota: 10.00 - 11.00

Zobacz więcej

Tweet Papieża

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Polityka Prywatności    Informacje o cookies

ROZUMIEM